ЯК СТВОРИТИ УСПІШНИЙ ЕКОЛОГІЧНИЙ ПРОЕКТ: досвід львівського підприємства

За останні 14 років «Компанія Ензим» встановила комплекс очисних споруд, який немає аналогу на території Західної України. Тут застосовані біологічні методи очищення стічних вод відповідно до світових технологій. Ще у 2002 році підприємство розпочало реалізацію першого масштабного екологічного проекту зі створення інноваційного комплексу високотехнологічних очисних споруд. А у 2016 році відбувся новий етап – запрацювала сучасна технологічна лінія, яка дозволяє поглибити процес очищення, зменшити навантаження на міські очисні споруди і отримувати велику кількість біогазу для власних потреб.

Комплекс очисних споруд «Компанії Ензим» займає площу футбольного поля. Фактично, це ще один завод на території підприємства. Для облаштування цього комплексу використане передове обладнання з Німеччини, Нідерландів, Швейцарії, Польщі, Франції, Італії.«У 2016 році ми запустили в роботу нову анаеробну технологічну лінію поглибленого очищення стоків. Це високотехнологічний комплекс, який містить в собі: станцію підготовки стоків, анаеробні ємкості, ємкості для кондиціювання, осушення і зберігання біогазу. Для його облаштування застосували сучасну технологію, обладнання і досвід країн Західної Європи. Процес очищення стічних вод повністю автоматизований як щодо системи управління, так і контролю», – розповідає технічний директор «Компанії Ензим» Микола Шустер. 

Комплекс складається з анаеробної (безкисневої) та аеробної (кисневої) стадії очищення стічних вод. У результаті очищення стоків виробляється біогаз. Ключові показники комплексу, спорудженого у 2004 році: близько 2000 м3 біогазу/доба, заміщення 20% природного газу. Планові показники комплексу в 2016-2017 рр.: близько 7000 м3 біогазу/доба, заміщення 70% природного газу. Комплекс експлуатується цілодобово 360 днів/рік. Для гарантування безперебійної роботи в насосній станції встановлено дублююче обладнання.

«На нашому комплексі відбувається поглиблене очищення стічних вод. Очищення відбувається у декілька етапів. Виробничі стоки потрапляють до анаеробної стадії, де під час первинної очистки утворюється біогаз. Наступний крок – вода потрапляє на другу стадію очистки – аеробну, під час якої утворюється органно-мінеральне добриво. Доочищені стоки транспортуються на міські очисні споруди окремим герметичним колектором околицею міста», – пояснює керівник дільниці з очищення стічних вод Сергій Басараб.

Керівництво «Компанії Ензим» надало перевагу комплексному підходу до впровадження екологічного проекту. «Цей комплекс облаштували не лише для поглибленого очищення стічних вод, а також і задля енергоефективності. Вже зараз ми отримуємо біогаз в кількості 50% від власних потреб, а в найближчій перспективі плануємо отримувати всі 70%. Як одне з найбільших підприємств Львова, ми прагнемо завжди бути в тренді у сфері екології. Бути тими, на кого варто рівнятися іншим підприємствам», – розповів Микола Шустер, технічний директор «Компанії Ензим».

Починаючи з 2004 року інвестиції «Компанія Ензим» у цей комплекс сягнули більше 5  млн €. Відтак цей екологічний проект отримав визнання у багатьох іноземних експертів та науковців. А нещодавно завдяки ньому «Компанія Ензим» стала обличчям міста 2016 року в номінації «Зелене місто: Львів екологічний».

Відзнака «Обличчя міста» стала додатковим поштовхом для розвитку, який надихає нашу команду на реалізацію інших успішних проектів, не лише екологічного чи енергоефективного спрямування.

«Я вдячний партнерам, працівникам технічної служби і очисних споруд за успішну реалізацію складного високотехнологічного проекту. Його можна назвати екологічною візитівкою Львова, бо наразі подібного комплексу в Західній Україні немає», – зазначає технічний директор «Компанії Ензим».

 Микола Шустер додає, що тепер таким новітнім комплексом «Компанія Ензим» може похвалитись не лише в Україні, а й у Європі, адже цими передовими технологіями уже цікавляться європейські фахівці: «Компанія має тривалий і цінний досвід ефективної реалізації екологічних проектів. За цей період ми спілкувались і співпрацюємо з багатьма іноземними компаніями з Нідерландів, Німеччини, Польщі. Зважаючи на наш досвід і успішні результати нас уже  вважають експертами у даному напрямку, тож ми ділились з іноземними фахівцями нашим досвідом. До нас часто звертаються не лише місцеві, львівські чи українські виробники, а навіть і представники іноземних компаній для того, щоб відвідати цей об’єкт, який ми експлуатуємо, аби перейняти наш досвід». 

«Компанія Ензим» успішно реалізувала справді масштабний екологічний і енергоефективний проект. «Ми маємо 14 років досвіду в сфері очищення стічних вод і 12 років досвіду продукування біогазу. Сподіваємось, що невдовзі у нашому регіоні будуть поширюватись такі екологічні технології», – підсумував Микола Шустер, технічний директор «Компанії Ензим».

Share Button