У Львові експерти з різних куточків Європи обговорили інноваційні методи очищення стічних вод

У листопаді «Арена Львів» зібрала європейських фахівців для обговорення інновацій у сфері водопідготовки, очищення стічних вод та обробки осаду. Власне, 19 листопада відбулась перша спеціалізована міжнародна конференція «Львівський екофорум: Вода та Енергія». Цей масштабний захід об’єднав представників міжнародних фінансових установ, державних урядовців, експертів галузі водопровідно-каналізаційного господарства, зокрема з ПрАТ «Компанія Ензим», представників бізнес-кіл, постачальників новітніх екотехнологій та створив майданчик для обміну досвідом.

Учасників екофоруму привітав міський голова Львова Андрій Садовий, зазначивши, що сьогодні в Україні є багато проблем щодо водопостачання та каналізування. «Але ці проблеми дуже часто вже вирішені в інших країнах. Тому треба просто не соромитися вчитися, вчитися кожного дня. Найцікавіше – це технологія виробництва, яка дуже часто нам сьогодні потрібна. Якщо поставити перед собою чесну амбітну ціль, будьте переконані, вона буде виконана», – сказав мер Львова.

АЛЬТЕРНАТИВНА ЕНЕРГІЯ

У межах форуму тривали різні конференц-заходи. Однією із тем, яку активно обговорювали, була «Напрямки використання осаду стічних вод з урахуванням сучасних європейських стандартів. Потенціал осаду, як джерела енергії та сировини». Як зазначив член Комісії охорони природного навколишнього середовища сейму Республіки Польща професор Марек Громєц, цей напрям дуже швидко розвивається. «Для вироблення біогазу на очисних станціях сьогодні є чимало новітніх технологій. Осади – нові джерела енергії, що дають нові вирішення проблем та новий прибуток», – резюмував Марек Громєц.

Також фахівці зазначали, що в Україні повинні використовувати польський досвід у цій сфері. Адже як закцентував академік Іван Зозуля, поляки, увійшовши у ЄС, отримали добрий фінансовий ресурс і найкращі технології у цьому напрямку.

«Нині ми повинні говорити про рециклінг буквально всього, що пов’язане з твердими побутовими відходами, з очисними спорудами. Сьогодні відомо, що осад використовується як енергетична складова. Відомо, що при невеликих об’ємах його можна використовувати в якості мінеральних добрив. І за хімічним складом вміст важких металів у них набагато менший, ніж у фосфорних добривах, які використовують сьогодні», – вів мову під час конференції голова Комітету охорони довкілля Польсько-Української господарчої палати академік Іван Зозуля.

За його словами, залежно від розміру міста використовують різні технології. «Якщо ми маємо невелике місто, у якому проживає 50-100 тисяч мешканців, то осаду є небагато і відповідно ми можемо використовувати його у вигляді  мінерального добрива для рекультивації порушених територій, лісового господарства тощо. Якщо йдеться про великі міста, де накопичені великі об’єми осаду, наприклад Львів, то тут мають бути комбіновані варіанти, зокрема з отриманням біогазу», – сказав Іван Зозуля.

 

ІННОВАЦІЙНІ ПРОЕКТИ У ЛЬВОВІ

У Львові такі технології вже впровадженні, їх використовує «Компанія Ензим». Представники підприємства виступили на форумі як експерти і презентували очисні споруди заводу. Їхня особливість – зменшення навантаження на міську каналізацію, а також виробництво біогазу зі стоків. Зазначимо, такий комплекс на Львівщині єдиний. Про це під час доповіді «Локальні очисні споруди: досвід, приклад, інновації. Очищення стоків – це вигідно: власний біогаз. Приклад співпраці бізнесу з містом» розповів директор технічної служби «Компанії Ензим» Микола Шустер.

Підприємство застосовує сучасні біологічні методи очистки стічних вод відповідно до світових технологій. «Це мікробіологічні методи очистки. Для цього використовують мікроорганізми, які споживають органічні забруднення. В нас реалізовано дві стадії очищення: анаеробна і аеробна», – пояснює Микола Шустер.

Капітальні інвестиції у власні очисні споруди «Компанії Ензим» за 2004-2015 рр. склали 4 млн €. Зокрема цього року на підприємстві облаштовують додаткову анаеробну технологічну лінію. «На етапі, який ми зараз реалізуємо, витрачено більше 1 млн євро лише за цей рік. Нові очисні споруди дадуть можливість покращити якісь очистки стоків  підприємства, зменшити навантаження на міські очисні споруди», – зазначив Микола Шустер.

Також така модернізація збільшить кількість отриманого біогазу. «Зараз ми отримуємо 2000 метрів кубічних газу на добу, що дає можливість замістити близько 15-20% добової потреби природного газу. Після облаштування додаткової анаеробної лінії ми отримаємо близько 7000 м. куб. біогазу/доба, яким плануємо заміщати 70% природного газу. Ми соціально-відповідальне і одне з найбільших підприємств у Львові, тому прагнемо бути у тренді у сфері екології,  бути тими, на кого треба рівнятися іншим підприємствам», – розповів Микола Шустер.

В облаштуванні станції очищення стоків підприємство скористалося досвідом компаній з Нідерландів, Франції та Польщі. Наприклад, впроваджувала новітню технологію та розробляла проект технологічної лінії очищення стоків для дріжджзаводу «Компанії Ензим» польська компанія «Wawatech». Її представник під час екофоруму розповів про особливості цих очисних споруд. 

«Це технологічна лінія очищення стічних вод без використання повітря. Анаеробний реактор дасть можливість здійснювати глибоке очищення стічних вод, він усуває близько 80% органіки. Тобто на комунальні очисні споруди будуть транспортуватись очищені стоки. Це означає, що міські очисні споруди Львова заощаджуватимуть електроенергію на доочищення. Це буде справді відчутна економія для міста. Також в результаті очищення стоків «Компанія Ензим» буде отримувати біогаз», – інформував Роберт Зажицькі, представник компанії «Wawatech». 

схема очисних споруд

ІНВЕСТИЦІЇ В ЛЬВІВСЬКУ КАНАЛІЗАЦІЮ

Окрім цього, під час міжнародної екологічної конференції фахівці «Компанії Ензим» розповіли про проект інвестицій у львівське каналізаційне господарство. «Компанія Ензим» як соціально-відповідальне підприємство плідно співпрацює з містом, тому цього року виділила 6 млн грн на модернізацію каналізації.

«Компанія не стоїть осторонь питань міста, і ми вирішили інвестувати кошти для покращення ситуації на міських очисних спорудах. Фактично ми вже інвестували ці кошти, вони освоєні, придбано певні матеріали, трубопровід, виконаний певний об’єм робіт на міських очисних спорудах. Найближчим часом ця відремонтована ділянка львівської каналізаційної системи буде здана в експлуатацію. Інвестиції дріжджового підприємства дадуть можливість розвантажити та покращити роботу львівських міських очисних споруд», – розповів Микола Шустер.

Додамо, у міжнародній екологічній конференції також взяли участь високопосадовці Міністерства регіонального розвитку, Міністерства екології, профільного комітету Верховної Ради, члени Комісії охорони навколишнього середовища Республіки Польща, представники ЄБРР, Світового банку, NEFCO, керівники Польсько-Української Господарської Палати, Національного фонду охорони навколишнього середовища Польщі, а також представники різних підприємств Норвегії, Польщі, Німеччини та інші.

Share Button