Перевіряють не продукт, а те, як його виготовляють

Як бути впевненим у тому, що придбаний продукт безпечно вживати? У цьому може переконати хіба що власний купівельний досвід або ж спеціалізована організація, що гарантує якість на світовому рівні.
Про таку гарантію безпеки харчових продуктів – стандарт
FSSC 22000 (Food Safety System Certification), який впроваджують на дріжджовому підприємстві, розповів Іван Настасяк, директор з гарантування якості ПрАТ «Компанія Ензим».

ivan-nastasyak

– То що ж таке стандарт FSSC 22000?

– Стандарт FSSC у перекладі майже дослівно означає глобальні системи менеджменту безпеки харчових продуктів. Тобто з впровадженням FSSC 22000 на тому чи іншому підприємстві сертифікації підлягає не продукт, а система менеджменту управління безпечністю харчового продукту – простіше, умови його виробництва. Цей сертифікат – логічне продовження ISO 22000, яке має наше підприємство. Стандарт ISO 22000 не визнавався міжнародною організацією глобальної ініціативи з безпеки харчових продуктів довгий час, тому що в ньому були слабко розроблені попередні умови до базових програм з чітко розписаними вимогами до гігієни при виробництві харчових продуктів. І коли такі умови були розроблені та узаконені, було створено стандарт FSSC 22000.

– А хто розробив стандарт FSSC 22000?

– Насправді стандарт FSSC 22000 приватний, його розробник – фонд сертифікації харчової безпеки, штаб-квартира якого знаходиться в Голландії. Цьому фонду належить право видавати ліцензії на проведення аудитів і сертифікації систем управління безпечністю харчового продукту в усьому світі.  До складу розробників FSSC 22000 у якості експертів долучалися представники всіх учасників харчового ланцюга – це рітейлери, виробники, наглядові органи, окремі постачальники, величезні мережі, й так далі. 

– Хто здійснює сертифікацію?

– Це організація GFSI – глобальні ініціативи з безпеки харчових продуктів. Вона визнана в світі та об’єднує міжнародні ініціативи з безпеки харчових продуктів. Ця організація підтримує ряд міжнародних стандартів. І визнання нею того чи іншого стандарту – це гарантія для споживача, що система управління безпечністю харчового продукту на певному підприємстві відповідає вимогам. FSSC – сертифікація, визнана цією організацією в 2009 році. А в 2010 році організація включила цю сертифікацію шостою за порядком у перелік міжнародних стандартів.    

– Коли саме на підприємстві розпочалося впровадження сертифікації?

Зараз на підприємстві триває процес впровадження міжнародної схеми сертифікації FSSC 22000, він розпочався нещодавно, з червня місяця.

– Для чого це потрібно? Адже можна перевірити готовий продукт.

– Так, можна завжди перевіряти готовий продукт, який є в торгівельній мережі, і це виконують державні органи контролю. Але з впровадженням міжнародних стандартів акцент переноситься на превентивні заходи, які б гарантували випуск безпечної і якісної продукції.

–  Чому зявилася потреба впровадити на підприємстві «Компанія Ензим» сертифікацію FSSC 22000?

– Розвиток технологій, глобалізація в міжнародній торгівлі спонукає виробників харчових продуктів постійно зосереджувати свої зусилля на пошук шляхів удосконалення безпечності та якості харчових продуктів. З іншого боку, загострення конкурентної боротьби за довіру споживача, за довіру до постачальників з гарантованою безпечною та якісною продукцією теж спонукає виробників у всьому світі скеровувати свої зусилля на створення постійних, прозорих, зрозумілих і ні від кого не залежних правил гри на ринку харчових продуктів. Міжнародні стандарти і є тими правилами гри. Справа в тому, що на сьогодні безпека харчових продуктів у світі регулюється на двох рівнях: на рівні законодавства, який є обов’язковим, та на рівні міжнародних стандартів, прийнятих спільнотою виробників харчових продуктів. Це означає гарантії, що продукція, яка надходитиме до кінцевого споживача, завжди буде якісною та безпечною.

 – Що зміниться на підприємстві з впровадженням сертифікації?

– З впровадженням стандарту посилюється відповідальність за випуск якісного і безпечного продукту. Кожен крок у ланцюгу виробництва цього продукту має бути документально підтверджений. Тобто сертифікація означає жорсткіші вимоги, які дозволять нам перед нашими споживачами гарантувати випуск безпечної і якісної продукції.

Share Button