«Компанія Ензим» готова до запуску нової анаеробної лінії очищення стоків

Перше, що впадає в око на «подвір’ї» «Компанії Ензим», – це ємкість з маркуванням Biogaz, висотою 25,5 метра. Але це тільки частина усього комплексу анаеробної лінії очищення стічних вод, розміщеної на території підприємства. На сьогодні тут завершено всі будівельні та монтажні роботи, залишається тільки підготувати та привести в дію технологічне обладнання.

«В Західній Україні немає подібного проекту, – розповідає Микола Шустер, директор технічної служби «Компанії Ензим». – Ми вже маємо чималий досвід, контакти з багатьма європейськими партнерами, які постачали нам обладнання і технологію, тому залюбки ділимося ним з охочими. У нас на оглядинах вже побували представники молочної промисловості та броварень, представники міста».

Окрім самої ємкості, яка видніється здалеку, анаеробна технологічна лінія включає приміщення для технічного обслуговування очисних споруд. Тут розташоване насосне обладнання, операторська, комунікації і теплообмінна апаратура. Звідси працівники підприємства будуть керувати процесами очищення стоків.
«Усі ці насоси і трубопроводи перекачуватимуть стічні води на новозбудовану технологічну схему. У приміщенні операторської буде проводитися контроль і спостереження за цим процесом. Тут також розміщено флотатор, що дасть кращі результати з очищення стоків. Важливий момент – це те, що в реакторі, який ми збудували і згодом будемо запускати, ми передбачили систему рекуперації тепла (повернення частини теплової енергії), що суттєво знизить затрати на його експлуатаційну частину», – пояснює Микола Шустер.

Коли анаеробну лінію введуть в дію, процес очищення стічних вод – і система управління, і система контролю – буде повністю автоматичний, як і на очисних спорудах, якими підприємство користується зараз.
«Оскільки об’єкт досить автоматизований, то весь процес підготовки до запуску займе близько тижня – двох. Наступним етапом буде подача анаеробної біомаси в новозбудований реактор і, власне, запуск його в експлуатацію», – каже Микола Шустер.
Анаеробна технологічна лінія влаштована таким чином, що очистка стічних вод відбуватиметься цілодобово та цілорічно. Адже проект підприємство реалізовує для того, щоб поглибити очищення стоків та, в кінцевому результаті, отримати якісні показники. 

«Компанія Ензим» вже володіє анаеробною технологією очистки стічних вод, її запущено ще 10 років тому. Але розвиток не стоїть на місці, переконує директор технічної служби підприємства: «Ми вивчили іноземний досвід і вважаємо, що запозичили найефективніші технології. Нам вдалося знайти рішення, яке на сьогодні вважаємо одним із найоптимальніших. Ми порівнювали пропозиції декількох компаній і для спорудження додаткових анаеробних ліній скористалися досвідом польських, німецьких, нідерландських компаній, а також власним, який накопичили за десятиліття».
У 2016-му році компанія планує встановити ще один анаеробний реактор такого ж типу. Це дасть можливість не лише покращити якість очищення стічних вод, але й отримати додаткове джерело енергії – ще більшу кількість отриманого біогазу. Роботи з облаштування другої анаеробної станції вже розпочалися.
«Проект, який ми будемо реалізовувати в 2016 році, вартує більше 1 млн євро. З нового реактора, який ми невдовзі запустимо, очікуємо отримувати 3000 м. куб. біогазу в день. А разом з додатковим реактором, який тільки плануємо облаштувати цьогоріч, матимемо близько 7 000 м. куб. біогазу», – підсумовує Микола Шустер.

Share Button