Експерти «Компанії Ензим» поділились досвідом щодо очищення стічних вод на міжнародному екологічному форумі

У Львові вдруге відбувся Міжнародний ЕКО-Форум «Вода і Енергія». «Компанія Ензим» вже традиційно стала партнером цього заходу та одним із учасників. ЕКО-Форум став потужною платформою для обговорення провідних європейських екологічних технологій і досвіду виробництва енергії з відновних джерел. Він зібрав у Львові понад 200 міжнародних експертів, які говорили про впровадження новітніх технологій очищення стічних вод. Цьогоріч на цей захід завітали не лише представники компаній, але й заступник міністра екології України Микола Кузьо, посол Данії Крістіан Донс Крістенсен, посол Словенії Наташа Прах, голова Фонду охорони природного навколишнього середовища Республіки Польща Казімєж Куйда та інші поважні гості.

КОМПЛЕКС ОЧИСНИХ СПОРУД «КОМПАНІЇ ЕНЗИМ»

Що важливо, в Україні вже є успішно реалізовані інноваційні проекти. Прикладом цьому є комплекс очисних споруд «Компанії Ензим», де впровадженні кращі світові технології.

«Ми не вперше представляємо наш комплекс очисних споруд і запрошені сюди в якості експертів. Наше підприємство застосовує біологічні методи очистки стічних вод відповідно до світових технологій. На сьогодні ми маємо 14 років досвіду експлуатації технології очищення стічних вод. За останні два роки ми досвід помножували, оскільки збільшили анаеробну частину вдвічі. У цьому році ми завершуємо ще один етап запуску нової анаеробної стадії», – розповідає Микола Шустер, технічний директор «Компанії Ензим».

01-8-1Комплекс очисних споруд «Компанії Ензим» – це масштабний екологічний проект, завдяки якому зменшують використання ресурсів природного газу. «Це комплексний підхід, адже це не тільки очищення стічних вод, а також енергоефективний захід. Ми вже отримуємо біогаз в кількості 50% від власних потреб в енергоносії. В перспективі плануємо отримувати 70% біогазу», – пояснив Микола Шустер.  

ЄВРОПЕЙСЬКІ ПАРТНЕРИ

Чимало міжнародних експертів-учасників форуму вже знайомі з технологіями, які використовує «Компанія Ензим». До прикладу, експерти польської компанії Wawatech допомагали «Компанії Ензим» впроваджувати ці новації. 

«Компанія Ензим» – це одне з небагатьох підприємств у світі чи в Європі, яке має безкисневе очищення стічних вод. Минулого року ми звели на підприємстві «Ензим» одну безкисневу ємність, об’єм якої 1000 м3. Завдяки цьому денна продукція біогазу становить близько 4000-5000 тисяч м3 на добу. Зараз ми облаштовуємо другу ємність, який забезпечить отримання ще більшої кількості біогазу», – каже Роберт Зажицькі, представник компанії Wawatech.

За його словами, впровадження таких технологій є не лише ефективним, але й прибутковим. «Загалом європейські фірми використовують менш ефективні енергетичні рішення. Термін повернення інвестицій становить близько трьох років, – зазначає Роберт Зажицькі. – Головний екологічний ефект: стічні води від цього ще більш поглиблено очищені та в меншій мірі навантажують комунальні очисні споруди Львова».

Також декілька разів на комплексі очисних споруд «Компанії Ензим» бували представники компанії W?glostal. Як зазначив хімік-технолог цієї компанії Дмитро Левицький, «Компанія Ензим» зробила правильний вибір технології, тому що безкиснева очистка стічних вод дає хороші екологічні ефекти.

«Таких технологій в Україні я не зустрічав. У Білорусії є один об’єкт, може вже два, в Польщі – приблизно 15-20, в Західній Європі дещо більше. Тому, я думаю, що в Україні це перший крок, який буде прикладом для інших промислових підприємств, як отримати з відходу прибуток», – наголосив Дмитро Левицький.

СПІВПРАЦЯ З МІСТОМ

«Компанія Ензим» вже вдруге є учасником та партнером цього екологічного форуму. «Ми розуміємо, наскільки це важливо не лише для нашого регіону, а й в цілому. Ми раді, що маємо змогу бути одним із партнерів екофоруму, який організований за участю міської ради та «Львівводоканалу». Якщо порівняти рівень інформативного наповнення і учасників з попереднім, який відбувався вперше, то це дійсно якісний ріст і по кількості, і по якості матеріалу, який представляється», – зазначає Микола Шустер.

«Компанія Ензим» плідно співпрацює з містом в екологічній площині. «Торік ми реалізували проект спонсорської допомоги для покращення ситуації на міських очисних спорудах. Слід зазначити, що місто дійсно просувається в цих питаннях, вже чимало зроблено для покращення каналізаційної мережі міста. Зокрема під час еко-форуму Львівська міська рада підписала договори-гарантії з НЕФКО та ЄБРР за проектом «Реконструкція очисних споруд та будівництво станції переробки мулу для очищення та утилізації стічних вод і виробництва біогазу для когенерації у Львові», – розповів Микола Шустер.

За словами міського голови Львова Андрія Садового, повна реалізація цього проекту триватиме до 3 років. «Це проект, який дасть можливість нам отримувати власну електроенергію, що є надзвичайно важливим. Зараз за процедурою ЄБРР вибирають консультанта для водоканалу. Дуже важливо, що це роблять згідно із європейським законодавством, адже це мінімізує будь-які негативні наслідки», – зазначив Андрій Садовий.

Share Button