Досвід «Компанія Ензим»: виробництво біогазу як складова зеленої енергетики

Сьогодні виробництво біогазу, як складова зеленої енергетики, – одна із тем, яку найбільше обговорюють у Європі та у всьому світі. Для значної кількості підприємств отримання біогазу дозволяє вирішити відразу декілька питань: зменшити економічні затрати на енергоносії та стати більш енергонезалежними.

На Міжнародному форумі AGROPORT West Lviv 2016 «Компанія Ензим» у якості експерта презентувала успішне впровадження власного біогазового проекту. Варто зазначити, що міжнародний агрофорум – це одна із найбільших подій в аграрній галузі Східної Європи, яка цьогоріч зібрала представників 150 підприємств.

«Наша компанія не є представником агропромислового сектору, але і для фермерів, як і для всіх підприємств на сьогодні, є важливим питання енергозбереження, зокрема щодо природного газу. Наше підприємство реалізувало проект зеленої енергетики. Ми використовуємо анаеробну технологію очищення стічних вод, завдяки якій отримуємо біогаз», – розповів технічний директор «Компанії Ензим» Микола Шустер.

Аби реалізувати такий проект в Україні, компанія скористалася досвідом іноземних підприємств. Зокрема Німеччини, Нідерландів і Польщі, яка впродовж останніх років теж демонструє позитивні зрушення у напрямку впровадження енергоощадних технологій. Варто зазначити, що подібних проектів в Україні дуже мало, а існуючий на території «Компанії Ензим» інноваційний комплекс очисних споруд – чи не єдиний на території Західної України.

Комплекс очисних споруд «Компанії Ензим» складається з анаеробної та аеробної стадій, а за масштабом дорівнює ще одному заводу на території підприємства. Першу стадію очисних споруд тут почали реалізовувати 12 років тому, а влітку цього року компанія планує розпочати монтаж третього анаеробного реактора. Відтак невдовзі на підприємстві їх буде вже три. З їх допомогою відбуватиметься поглиблене очищення стічних вод, що дозволяє збільшити кількість отриманого біогазу.

Виробництво біогазу для компанії – це комплексне рішення, яке дозволяє не лише очищувати стічні води, а й отримувати енергію, яку в подальшому використовують для власних потреб. Зараз підприємство отримує 2000 метрів кубічних газу на добу, що дає можливість заміщувати близько 15-20% добової потреби природного газу. Після облаштування додаткової анаеробної лінії вдасться отримувати близько 7000 метрів кубічних біогазу на добу та  заміщувати 70% природного газу.

Як відбувається процес отримання біогазу? В анаеробному реакторі з сировини – органічної складової – виробляється енергоносій у вигляді біогазу для власних потреб. Наступний етап – доочистка стоків на аеробній станції і отримання органічно-мінерального добрива для подальшого продажу фермерським господарствам.

Окрім виробництва біогазу, компанія використовує й інші методи для збільшення енергоощадності підприємства. Наприклад, вже більше 15 років для отримання власної енергії реалізована когенераційна система (комбіноване виробництво тепла та електроенергії).

Впровадження таких технологій потребує великих фінансових затрат, але, як зазначає Микола Шустер, користь від ефективного використання відходів очевидна.

«Потрібно розуміти, що йдеться про сотні тисяч євро, якщо не мільйон чи декілька. Звісно, все залежить від масштабу того чи іншого комплексу, але це окупний проект. Якщо говорити на нашому прикладі, окупність – 4-5 років. Це досить прийнятний час для підприємств», – пояснює Микола Шустер.

Подібні проекти з енергозбереження активно впроваджуються у Європі, адже вони дозволяють використовувати відходи з максимальною економічною та екологічною вигодою як для підприємств, так і для країни уцілому. «В Європі цією технологією користуються давно, зокрема підприємства з переробки овочів. Як тягар після Радянського Союзу ми маємо неефективне використання відходів. Про їхню розумну утилізацію в країні починають говорити лише тепер. Здебільшого на овочевих фабриках відходи вивозяться просто на гниття. Анаеробна технологія дає можливість отримувати з відходів додаткове джерело енергоносія, вторинне тепло, а також органо-мінеральне добриво. Все це аграрні підприємці можуть використовувати для своїх потреб», – каже Микола Шустер.

Під час агрофоруму «Компанія Ензим» проконсультувала учасників заходу щодо втілення біогазових проектів. Як зазначив Микола Шустер, компанія завжди готова ділитися досвідом впровадження екологічних технологій з підприємствами, які також зацікавлені у розвитку зеленої енергетики України.

Share Button